İyiyi değil, kârı tercih ediyorlar’

  •  


İyiyi değil, kârı tercih ediyorlar’

Radyo Sinko’da yayınlanan Dilek Akpınar’ın hazırlayıp sunduğu Hayatın İçinden programına konuk olan Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü Erkan Demir, “Bu hükümet ve bu anlayış yeniyi tercih etmiyor. Yeni hareketleri takip etmiyor. Dünya nükleer santrallerden kurtulmaya çalışıyorken biz yeni inşa ediyoruz. İyiyi değil karı tercih ediyoruz.” dedi.

 Yayınımıza hoş geldiniz. Biz medyadan sizi çok duyduk tabi ki ama yine de bilmeyenler için soralım Erkan Demir kimdir?

Jeoloji yüksek mühendisiyim, Mersin Üniversitesi mezunuyum, son altı aydır Nükleer Karşıtı Platformun dönem sözcülüğünü yapıyorum. Yirmi yıldır Mersin’de yaşıyorum. Jeoloji Mühendisleri Mersin İl Başkanlığı görevini üstleniyorum.

Görevde olduğunuz süre içinde neler yaptınız?

Aslında bizim kırk yıllık bir mücadelemiz var, maalesef vazgeçilemeyen bir proje bu, dönem dönem yatıştı durdu ama hiç bitmedi. Bizde alında paralel ilerliyorduk, son on iki yılık AKP hükümeti döneminde neredeyse inşaatına başladı. Kırk yıllık süre içinde ne yapılması gerekiyorsa hepsini yaptık yapmaya devam ediyoruz mücadelemiz sürüyor. Ben üniversite sürecinden bu yana bu işin içindeyim.

Galiba yönetim kadronuz sürekli yenileniyor?

Evet kesinlikle zaten 6 ayda bir başkanımız değişiyor dinamik bir yapıya sahibiz, kendini daima yeniliyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarımız var yenilenebilir enerjiye yönelmemiz gerekirken tehlikesi üst düzey olan nükleer santrale yöneliyoruz neler söylemek istersiniz?

Tarım ülkesi olmamıza rağmen tarıma yönelmiyoruz. Turizm ülkesi olmamıza rağmen turizme yönelmiyoruz. Üç tarafı denizler ile çevrili bir ülkeye sahibiz her taraftan rüzgâr alıyoruz. Güneş enerjisinden faydalanmıyoruz oysaki ülkemizde güneş alma süresi çok uzun yıl bazında baktığımız zaman.  Bu hükümet ve bu anlayış yeniyi tercih etmiyor. Yeni hareketleri takip etmiyor. Dünya nükleer santrallerden kurtulmaya çalışıyorken biz yeni inşa ediyoruz. İyiyi değil karı tercih ediyoruz. Yatırım yapıyoruz diyorlar ama bu yatırım değil bizim için bir geri dönüşümü olmayacak.

Çok ciddi terör olayları oluyor. Can güvenliğimiz yok, her yerde bombalar patlıyor. Yani herhangi bir terör saldırısı olabilir bu olmayacak bir şey değil neler söylemek istersiniz?

Bizim yaptıklarımızdan bir tanesi de bu hedef yaratıyoruz. Dedikleriniz olabilir şeylerdir. Allah korusun olurda bir saldırı gerçekleşirse küçük bir zarar komple imhasından söz etmiyorum. Dönen çarka en ufak bir çomak sokarsanız büyük felaketlere yol açacaktır. Örneğin soğutma sistemleri zarar görürse santral tamamı ile infilak eder. Önlem alma şansınız yok bunlar komplo teorisi değil. Kim olmayacağının garantisini verebilir ki çok duyarlı olmamız gerekiyor. Güvenli değil bütçesine baktığımız da çok yüksek Türkiye’de bir enerji krizi var. Türkiye’de santral yokken bu kadar atık var santral yapıldığında nasıl olacak düşünmemiz lazım.

Kayıp kaçak sorunun çözülürse ne olur bu santrale gerek bile kalmaz öyle değil mi?

Türkiye tasarruf eden bir ülke değil, Türkiye’de en büyük sorunlardan bir tanesi, olmayan bir enerji ile halka para ödetiliyor. Elektrik dağıtım özelleşti, faturalar yüzde elli yükseldi. Sayaçlarımız haber verilmeden değiştirildi. Muhalif duyarlı bir toplum olmalıyız.

Nükleer santraller hakkında bilgisi olmayan insanlar var neler söylemek istersiniz bu konuda?

Biz ulaşmaya çalışıyoruz ama yetmiyoruz. Devlet tarafından işletilen sistematik bir program var. Medyayı etkisi altına alan hükümet özgür basın dediğimiz kesimi susturdu. Muhalif kesim yok diyecek kadar az, Nükleer Karşıtı Platform gibi ciddi bir yapı elbette ki var, birçok sivil toplum örgütünü içinde barındırıyor. Ancak ne kadar sesimizi duyurabilir ki tabi ki bizim medyaya ihtiyacımız var. Ulusal medyanın da sizin gibi bu konuya eğilmesi gerekiyor. Ama maalesef korku hakim olmuş durumda. Mersin kent konseyinin bir anket çalışması var beş bin kişi ye sorulmuş eğitim durumları da göz önünde bulundurulmuş. Geçen gün açıklandı sonuçlar kısa ve öz Mersin halkı nükleer santrali kesinlikle istemiyor.

Bu çığlığı kimse duymuyor mu?

Halkın seçtiği hükümet kulaklarını halka tıkamış. Tüm bilimsel veriler ile bunu dile getirdik. Kendileri buralara gelip bas bas bağırıyorlar Mersin tarım, turizm kenti olacak diye, nükleer santral yaparsan kim gelece buraya göbeğinde nükleer santral olan bir bölgenin meyve ve sebzesini kim yiyecek, tüm Akdeniz etkilenecek bölgesel anlamda bir risk ile karşı karşıyayız. İnsanların cebi dolacak diye günüm kurtarmak için bizi ateşe atıyorlar. Mersin halkının çok duyarlı olması gerekiyor. 11 Temmuz da bilirkişi heyeti buraya gelecek incelemelerde bulunacak bizde orda olcağız onlara Mersin halkının ne kadar duyarlı bir halk olduğunu göstereceğiz. Bütün nükleer karşıtı insanları oraya bekliyoruz. Dava sürecini uzattılar bizi yıldırmanın peşindeler. Nükleer Karşıtı Platformun kırk yıllık emeğine saygısı için orada olacağız. Sadece Mersin’in değil Türkiye’nin geleceği içinde, çok önemli çünkü Mersin’den sonra sıra diğer illerimizde gelecektir. Mesela Sinop bunlardan bir tanesidir.

Bizi ne bekliyor?

Bizi çok büyük çevre felaketleri bekliyor. Tabi bunlar yakın vade de olacaktır. Basit bi kömür madeninde 300 canımızı kaybettik. Onun da nedeni denetimsizlik ve tedbirsizlikti. Biz toplum olarak denetime önem vermiyoruz. Devlet denetime önem vermiyor. Nükleer santralde bunu düşünemiyorum. En ufak bir problem çok büyük felaketlere yol açacaktır. Nükleer santral diğer hiçbir şey gibi değil inanılmaz derece bilgi ve denetim istiyor bizim ise bu konuda durumumuz belli sanırım.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

 Başta tüm Mersinlilere sesleniyorum dayanışmayı arttırmalıyız. Bu santrale engel olmalıyız geleceğimiz için çocuklarımız için bir sonraki nesiller için sonuç olarak onlara güzel bir emanet bırakmamız gerekiyor.