Gençler için özgür ortam yok

  •  


Gençler için özgür ortam yok

Dilek Akpınar’ın gençlerin sanat ilgisini var mı? Sorusuna Erkan Özaydın, “ Gençlerin sanata kesinlikle ilgisi var biz bunu gözlemleyebiliyoruz. Ancak gençlerimiz için uygun ve özgür ortamlar maalesef yok. Onların önerilerini dinleyip uygun ortamlar sağlamalıyız.” dedi.

Yayınımıza hoş geldiniz. Erkan Özaydın Mersin’de geniş kitlelerce tanınan biri ama tanımayanlar için kimdir?

Beni davet ettiğiniz için teşekkür ederim. Hayırlı ramazanlar diliyorum. Ben Erkan Özaydın 1957 yılında doğdum. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümünden otuz beş yıl önce mezun oldum hala mesleğimi devam ettiriyorum. Sanat ile her zaman iç içe oldum 22-23 yıldır Sanat kulübü ile çalışıyorum geçen yıl başkan seçildim bu yıl da tekrar başkan seçildim.

Bize İçel Sanat Kulübünden biraz bahseder misiniz?

Sanat ve sanatçıların bir araya geldiği bir sanat kulübü, resimle başlayan galeriler kuruldu uzun zaman önce öyle başladı. Atölye çalışmaları, geziler, iki üç ayda çıkan bir dergimiz var. İçel Sanat Kulübü kentin en önemli topluluklarından bir tanesi, 467 üye ve yaklaşık on bin takipçimiz var. Arkeoloji günlerimiz oluyor. Bu bilimsel bir etkinlik, bir misyon haline geldi. Sanat kulübü olarak sanatsal çalışmalarımız devam ediyor. Ve devam edecektir. Sanat biz de bir şeyler katmaya çalışıyoruz.

Kendimizde tarihe ve arkeolojiye önem verilmiyor düşüncesindeyim siz neler söylemek istersiniz bu konuda?

İleriye yönelik olarak Mersin Üniversitesi Tarih Bölümü ile birlikte sohbetlerimiz olacak, sizin değerlendirmenize katılıyorum diyemeyeceğim. Mersin’de sanatla ilgilenen bir topluluk var bu yeterli bir sayıda diyebiliyorum ancak onlara olanak sağlanıyor mu orası asıl soru.

Göreve geldiğiniz ilk yıl neler yaptınız?

Rutin uğraşlarımız sürdü. Ama klasik müzik ile ilgili konserler verdik, Mersin Üniversitesi ile birlikte çalışıyoruz.  Kitap imza etkinlikleri düzenledik, Fotoğraf ve video gösterimleri, hepsini tek tek sayamam sayısı gerçekten oldukça yüksek çok önemli işler yaptık. Heykel ve resim ile ilgili çalışmalarımız oldu.  Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri ile birlikte seçtiğimiz filmleri gösterime sunduk. Vartarit paçası, Tarsus’ta yaşayan bir gelenek fakir insanları anılmak için yapılıyor biz de burada yaptık. Felsefe söyleşilerimiz oluyor bu Mersin için çok önemli Mersin halkının felsefeye ilgisi çok büyük, Bağlama yapım günleri yaptık. Dut ağacı oyularak yapılan bağlamayı yapabilen Mersinde üç kişi kaldı. Bu ustalarımızı çağırdık, onlarla söyleşi yaptık, buradan Büyükşehir Belediyesine ve Valiliğe sesleniyorum bu konuda çalışma yapabilirler.

 El ile Bağlama yapımına devam edilecek mi?

Makinler ile bağla yapımı çok yaygınlaştı. Ama tabaka şeklinde parça parça yapılan bağlamalar hala yapılıyor. Ancak kesinlikle oyularak yapılan bağlama için çalışmaların yürütülmesi lazım. Büyükşehir Belediyesinin bu konuda bağlama yapımında ve bağlamacıların olduğu bir çarşı kurulabilir. Bu Mersin’e çok güzel bir hava katacaktır.

Yeni bir projeniz var mı?

İçel sanat tiyatrosu kurmaya karar verdik. Ve başvuru almaya başladık,  Proje için yeteneklerine ve oyuna göre seçmeler olacak, tiyatro Mersin için çok önemli, İçel Sanat Kulübünü var olması lazım gençlerin katılımı ile kültür sanatta var olmaya devam etmek istiyoruz.

Yaş ortalamanız yüksek mi?

Evet, maalesef yaş ortalamamız yüksek son on beş yıldır Mersin’in kent merkezi değişti, şehir pozcu tarafına kaydırıldı. Gençlerde vakitlerini oralarda geçiriyorlar, sanat kulübümüz onlar için çok değerli.

Gençlerin sanata eğilimi nasıl?

Mersin’de çok fazla genç var, onlara sanatla buluşabilecekleri ortam sağlamamız lazım. Gençlerde sanata ilgi kesinlikle var ama onlar için özgür bir ortam maalesef yok. Onların önerilerine göre ortam yaratmamız lazım. Gençleri çok duyarlı buluyorum.

Çocukların sanata ilgi göstermelerinde aileler etkili midir?

Anneler öncelikler birinci dereceden etkindir. Annenin yönlendirmesi çok önemli Ailenin çocuğuna kurduğu onun vakit geçirmesi için götürdüğü ortamlar çok önemli, ailenin bu seçimleri yaparken dikkatli olması gerekiyor. Bizim kuşağımız genellikle çocuklarının popüler mesleklere yönlendirmek için uğraşıyorlar. Hâlbuki bu şekilde olmamalı, tanıdığım bir arkadaşım var kendisi diş hekimi ancak hayatını ressamlık ile kazanıyor en son duyduğumda bir tablosu 20 bin liraya satıldı. Sanatın müthiş bir ufuk açıcı özelliği vardır. Bu insanın kontrol edemediği bir şey haline geliyor.

Basın size yeterince kendinizi ifade edebilme fırsatı veriyor mu?

Ulusal basının önüne algı yaratmak için başka şeyler koyuluyor. Bu tüm Türkiye’de böyle başka şeyler ön plana çıkarılıyor. Ancak uygun desteğin sağlanması lazım, kendimizi ifade edebileceğimiz sesimizi de duyurabileceğimiz imkânlar sunması gerekmektedir.

Sanat sizin için ne ifade ediyor?

Bunu çok kez söylüyorum sanat bir sağanak gibi ondan kaçamıyorsunuz, üzerinize yağıyor. Ruhunuzda biraz var ise siz de kendinize o ortamlarda buluyorsunuz. Sanat bizim içimizde olan bir şey kendimiz alamıyoruz. Ve sanat ile ilgilenmek çok güzel bir şey.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Mimari ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Mimari de bir sanattır, İstanbul’un silüetini nasıl bozduğunun biliyorsunuz. Bu binalar yapılırken kesinlikle mimarinin bir sanat dalı olduğu unutulmamalıdır. Sanat taşımayan binalardan sanatçılar çıkamaz, mimarlar bu binaları dizayn ederken tasarımlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca beni davet ettiğiniz için size çok teşekkür ediyorum.